Berkin Elvan İçin…

Berkin Elvan İçin…

Bu ülkeyi ve bizleri ölümlere, katliamlara alıştırmaya çalışanlar çok iyi bilsin ki, alışmayacağız!

Gözümüzün önünde işlenen cinayetlere sessiz kalmayacak,  faillerinin cezasız bırakılmasını kabullenmeyeceğiz!

14 yaşında evinin sokağında biber gazı fişeği ile öldürülen Berkin Elvan’ın bütün katilleri ve azmettiricileri yargılanmadan ve hak ettikleri cezalara çarptırılmadan rahat bir uyku uyumayacağız!

Umudumuzun çocuğu Berkin Elvan, dünyaya örnek olan bir dayanışmayla daha yaşanılabilir bir kent, daha fazla özgürlük ve demokrasi taleplerimizin İstanbul’un dört yanına ve ülkenin her iline yayıldığı bir dönemde 16 Haziran 2013 te Okmeydanı’ndaki evinin yakınında hedef gözetilerek atılan biber gazı fişeğinin doğrudan kafasına isabet etmesi sonucu yaralandı.

Ağır yaralı olarak hastanede hayata tutunmaya çalıştığı tam 259 gün boyunca  milyonlarca insan onunla birlikte ülkede özgürlük ve demokrasinin “ iyileşmesini – hayat bulmasını” bekledi.

Ne yazık ki Berkinimiz 11 Mart 2014 günü  yaşamını yitirdi. O günden bu yana ülkemizin üstüne çöken karabasanın yarattığı  zifiri karanlık  her yeri ve her şeyi çürüterek derinleşmesini sürdürdü. Gencecik bedenlerin ölümü  üzerinden sürdürülen iktidar oyunları, Abdullah Cömert’in, Ali İsmail’in, Ethem Sarısülük’ün, Medeni Yıldırım’ın, Hasan Ferit Gedik’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın ve Ahmet Atakan’ın ölümünü yeterli görmedi. Hastanede hayata tutunmaya çalışan Berkin’i  de katilleri yargılanmayanlar, hatta korunanlar arasına kattı.

Berkin’in cenazesinde meydanlara sığmayan milyonlar, okul bahçelerinden yankılanan marşlar tesadüf değildi. Berkin’in sıkılan ölümcül fişeğin, Gezi direnişi boyunca ülkenin her yanında haykırılan demokrasi ve özgürlük talebine sıkılmış olduğunun herkes farkında… Berkin’in bütün “katillerinin ve azmettiricilerinin” yargılanmasını ve cezalandırılmasını istemek sadece Berkin için değil, bu ülkede yaşayan ve yaşayacak olan herkes için adalet, hukuk, demokrasi ve özgürlük talebidir.

Taksim Dayanışması olarak; 2012 Şubatında ilk toplantımızı yaptığımız andaki taleplerimizin de, Gezi parkındaki ağaçların kesildiği, çadırlarımızın yakıldığı günlerdeki tepkimizin de, gencecik çocuklarımıza kıyan polis şiddetinden hesap soran tutumumuzun da, parklarda, meydanlarda, sokaklarda özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam talep eden milyonların taleplerinin de kararlılıkla arkasındayız.

Bugün 14 yaşında bir çocuğun başından vurularak katledildiği 6 Nisan  2017 günü gerçekleşecek olan Berkin Elvan’ın öldürülmesi davasının ilk duruşmasına çağrı yaptığımız bu basın toplantısı ile ilk günden bugüne söylediğimiz ve  dillendirmeye devam edeceğimiz taleplerimizi bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Taksim Meydanını gösterilere açın, ülkemizin nadiren kalmış yeşil alanlarını parklarını, ormanlarını ranta dönüştürmekten vazgeçin. Ölümcül silah olan biber gazını yasaklayın ( ve ne yazık ki artık biber gazı ile değil, doğrudan ateşli silahlarla masum gençlerin öldürülmesine son verin!) Bazıları iktidar-cemaat kavgasında görevden alınmış olsa da Gezi sürecinin Vali ve Emniyet müdürlerini Gezi’deki ölüm ve yaralanmalardaki sorumluluklarından dolayı yargı önüne çıkarın.  Azmettiricilerin yargılanabileceği adımları atın. Ve  başta Berkin Elvan olmak üzere yitirdiğimiz tüm canların faillerinin adil bir biçimde yargılanmasını sağlayın!”

Bu nedenle içinden geçtiğimiz günlerde, hepimiz için hava kadar, su kadar yaşamsal olan “adalet ve özgürlük” talebini önemseyen, başta basın mensupları olmak üzere herkesi, 6 Nisan günü saat 9.30da Çağlayan Adliyesinde gerçekleştirilecek olan Berkin Elvan’ın davasına katılmaya, takip etmeye, sahip çıkmaya davet ediyoruz…

Her gün bir başka gencin ölüm haberini alıyor olmamız bizlerin o kanlı dünyayı kabullenmemize yol açmayacak. Ölüme karşı yaşamı savunmaya inatla ve ısrarla devam edeceğiz. Berkin’in o kısacık ömründen bizlere yansıttığı gelecek umuduna sadık kalacak, yeni Berkin’ler öldürülmesin diye katillerinin yargılanması ve hak ettikleri cezalara çarptırılması talebindeki ısrarımızı sürdüreceğiz.

Biliyoruz ve inanıyoruz ki, katilleri yargılanıp azmettiricileri ile birlikte hak ettikleri cezalara çarptırıldığı zaman adları Berkin konmuş çocukların oynadığı tüm parklarda ve ülkemizin dört bir yanında Elvan Elvan çiçekler açacak!

TAKSİM DAYANIŞMASI