Ethem İçin, İnsanlık İçin Çağrımızdır!

ethemafis_WEB

28 Ekim’de Ankara’ya…

Gezi Parkı’ndan tüm Türkiye’ye yayılarak büyüyen demokratik ve barışçıl gösterilerde daha onurlu, daha adil, daha kardeşçe ve daha güzel bir yaşam için mücadele ederken polis kurşunuyla öldürülen arkadaşımız Ethem Sarısülük’ün davasının ikinci duruşması 28 Ekim 2013, Pazartesi günü Ankara’da görülecek.

İlk duruşmada hepimiz gördük ki, iç hukuka ve uluslararası bütün sözleşmelere aykırı olarak duruşmaların kapalı yapılabilmesi için kamuoyunun gözü önünde bir oyun oynanarak mahkeme salonu polisle doldurulmuş; avukatlara ve acılı ailelere şiddet uygulanmıştır. Sanık Ahmet Şahbaz duruşmaya peruk, takma kaş, bıyık ve gözlük ile getirilerek, kimliği hukuksuz bir biçimde kamuoyundan ve mahkemeden gizlenmeye çalışılmıştır. Tüm bunlarla birlikte mahkeme salonunda her hangi bir tepki ve müdahale olmamasına rağmen duruşma iptal edilerek duruşmaların kapalı yürütülmesine karar verilmiştir. Uzun bir bekleyişten sonra ise ikinci duruşmanın tarihi 28 Ekim, Pazartesi olarak belirlenmiştir.

Bizler, hukuku işlevsiz hale getirerek, tüm bu mahkeme sürecini bir ortaoyunu haline getirmeye çalışanlara karşı insanlıktan, adaletten ve vicdandan yana olan herkesi Ankara’da Adliye önünde buluşmaya çağırıyoruz. Siyasi iktidarın polis şiddetini özendirici tavrı ile yargı üzerindeki, şiddetten sorumlu idari yetkilileri ve polisi koruma ve cezasız bırakma yolundaki otoriter baskısına karşı dayanışmayı büyütmeye davet ediyoruz.

Tekrar ve tekrar belirtiyoruz; demokratik ve meşru taleplerini ortaya koyar iken akıl almaz, vicdana sığmaz polis şiddeti ile canlarını yitiren tüm arkadaşlarımızın, yaralanan, kalıcı sakatlık yaşayan tüm yurttaşlarımızın vebalini taşıyanlar, onlara arka çıkanlar hesap verene kadar dayanışmamızdan ve haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

TAKSİM DAYANIŞMASI