1 Mayıs 2015 Gözaltıları Serbest Bırakılsın

 

Toplumumuzun en temel demokratik ve insan hakkı taleplerini ifade etme hak ve iradesine karşı iktidar, şiddet, baskı ve yasakçı politikalarına inatla devam etmektedir.

Tüm dünyada Emeğin ve Dayanışmanın günü olan 1 Mayıs 2015’te halkın ve emekçilerin evrensel- anayasal haklarını yok sayarak Taksim Meydanı’nı ve bütün İstanbul’u binlerce polis ile abluka altına alan iktidar insanların toplanma özgürlüğü, ifade özgürlüğü, ulaşım hakkı ve hatta yaşam hakkını ortadan kaldırıp tam 356 kişiyi gözaltına aldı ve onlarca yaralanmaya sebep oldu.

1 Mayıs günü uygulanan polis şiddeti ve onun devamı olan gözaltılar toplumu korkutmayı, sindirmeyi hedeflemektedir. Faşist iç güvenlik yasasının ilk uygulaması olan gözaltı sürecinde, arkadaşlarımız saatlerce gözaltı araçlarında tutulmuş, avukatlarımız emniyete alınmamıştır. Koca bir metropolün merkezini saatler boyunca kapatan kolluk güçleri, gözaltına aldığı insanları adli makamların önüne getirmemek için anlamsız gerekçeler öne sürmektedir.

Hukuku işlevsiz hale getirerek tüm bu gözaltı sürecini keyfi cezalandırma ve sindirme mekanizması haline getirmeye çalışanlara buradan tekrar sesleniyoruz; 1 Mayıs’ta anayasal haklarını kullanan arkadaşlarımızın maruz bırakıldığı bu zorbaca uygulamaları kınıyor ve gözaltındaki arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

1 Mayıs 2015 Düzenleme komitesi bugün (2 Mayıs) 11.30’da Disk Binasında basın açıklaması yapacaktır, tüm halkımıza duyurulur.

  TAKSİM DAYANIŞMASI